Hala Laboratoryjna WNIT (A-10) parter
Sala: 34
Pracownik inżynieryjno-techniczny
tech. Piotr Zieliński
Odlewanie w formach piaskowych to jedna z metod wytwarzania wyrobów lub półwyrobów. Masy formierskie wykonywane są z piasku kwarcowego i innych dodatków. W trakcie procesu wykonywania formy jednorazowej odwzorowany zostaje kształt modelu (detalu) i układu wlewowego. Forma składa się najczęściej z dwóch połówek. Na filmie zobaczycie proces formowania ręcznego z obieraniem w klasycznych masach wilgotnych. W ramach zajęć nauczycie się różnych metod wytwarzania odlewów.
Studiując u nas zapoznasz się również z odlewnictwem. Jednym z jego rodzajów jest odlewanie kokilowe, w którym płynny metal wlewany jest do metalowej formy i wypełnia ją pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego rozgrzanego metalu.
Toczenie stożków trzema różnymi metodami: za pomocą skręconych sanek narzędziowych, liniału i noża tokarskiego. Te umiejętności nabędziecie na studiach pierwszym roku.
Umiejętność zaplanowania i wykonania w prawidłowej kolejności poszczególnych operacji podczas wiercenia zdobędziecie również na zajęciach z Inżynierii Wytwarzania.
Na zajęciach w Instytucie Inżynierii Mechanicznej zapoznasz się z cyfrową obróbką metalu. Dowiesz się w jaki sposób odbywa się toczenie i frezowanie za pomocą obrabiarek CNC, które są zbudowane na platformie sprzętowej Sinumerik firmy Siemens. Na innych zajęciach poznasz też szczegółowe zasady programowania CNC na symulatorach komputerowych Sinumerika.